Basit güzellik kuralları


Medyanın dayatmalarına rağmen kadınlar çok ekstrem değişimler istemiyor. American Society for Aesthetic Plastic Surgery’nin araştırmasına göre çoğumuz, doğal olarak, daha iyi görünmek istiyoruz, yüzde 68’lik kısmımız hafif, göze çarpmayan değişiklikler tercih ediyor üstelik.

Dr. Linda Franks, cilt bakımı uzmanlığındaki lider isimlerden biri, “Zamansız, sağlıklı görünümü elde etmek için, özel bir cilt bakımı rejimine girmekle işe başlamalısınız. Cildinize iyi bakmak, kırışıklıklar, yaş lekeleri ve hatta kuru cildi bile önleyebilir” diyor.


Doktorlar, cilt tipi ne olursa olsun, püf noktanın onu nazikçe temizlemek olduğunda birleşiyorlar. Bu temizliği yaparken de sıcak su değil, ılık su kullanmalısınız ki cildinizde kurumaya sebep olmasın. Yüzünüzü yıkarken sünger ya da havlu kullanıyor iseniz onu bir kenara atın; bu ürünler cildiniz için fazlasıyla sert, sadece ellerinizi ve parmaklarınızı kullanın.

Kadınların yüzde 68’i kuru, gergin ve kolay tahriş olan anlamına gelen hassas ciltten yakınıyor. Düzenli olarak nemlendirici kullanın. Parfüm ve boya, koruyucu maddeler gibi katkı maddeleri içeren sert temizlik ürünlerinden kaçının çünkü hassas ciltleri tamir etmek tahriş etmekten çok daha uzun zaman alıyor.

Eğer cildiniz kuru ve kolay tahriş oluyor ise, günde bir kereden fazla yıkamayın. Bu cildinizin kendi ürettiği doğal yağların kurumasına sebep olabilir. Cildinizin doğal bariyerini korumak için hafif, yağsız, su bazlı nemlendiriciler tercih edin. UVB ve UVA ışınlarından korunmak için ise en az 15 faktör koruyucu içeren kremleri tercih edin.

Dr Frank’e göre egzersizler kan damarlarını açıyor ve bu cildin çok daha sağlıklı ve genç görünmesine sebep oluyor. Yani egzersiz yapmak sadece formunuz için değil cildiniz için de önemli. Düzenli kardiyovasküler egzersiz cilde olan kan akışını çoğaltıyor ki bu da kolajen üretimini destekliyor. Egzersiz yapmak ve kasları geliştirmek cildin sıkılaşmasına da sebep oluyor.

Ve tabi ki su, cilt hidrasyonu için günde en az 1,5 litre su içmelisiniz

Makyaj çantanızı en son çıkan ürünlerle doldurmadan önce, bu son derece basit güzellik temellerine dikkat edin deriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder