Bakımsız Tırnaklardan Natürel Tırnaklara


Eller ve tırnaklar, en çok kullandığınız vücut organlarındandır. Bir düşünün: Otururken bile – arkadaşlarınıza e-posta yazıyor, albümlerinizi karıştırıyor, çantanızda bir şeyler arıyor ya da sayısız başka iş yapıyor olabilirsiniz - el ve tırnaklarınız, hiç durmadan hareket ederler.

Bütün bu yıpranmaya, bir de bakımsızlık ve kimyevi temizlik malzemelerinin etkisi eklendiğinde, tırnaklarınız iyice yıpranır.  
Hoşumuza gitsin gitmesin, bakımsız tırnak ve kütiküller, dış görünüşümüzü olumsuz yönde etkiler. Temiz, düzgün ve natürel tırnaklar ise, saçınıza fön çekmemiş ya da makyaj yapmamış olsanız dahi, bakımlı görünmenize yardımcı olur.  
“Güzel tırnaklar, çevrenizdekilerin ayrıntılara önem veren bir insan olduğunuzu düşünmelerini sağlar,” diyor ünlülerin makyaj uzmanı Kimmie Kyees.
Neyse ki, tırnaklarınızın en iyi şekilde görünmesi için, haftada bir manikürcülere koşmanıza, hatta oje sürmenize bile gerek yok. Tüm yapmanız gereken, tırnaklarınıza birkaç dakikalık bakım uygulamak ve şu önemli noktalara dikkat etmek:
1. Tırnaklarınızı düz KESİN.
“Tırnaklarınızı her zaman için düz kesin,” diyor Columbia Tıp ve Cerrahi Okulu’ndan yardımcı doçent doktor ve dermatolog Dr. Robyn Gmyrek. Kenarları kavisli ya da sert bir açıyla kesmek, tırnağın yapısını zayıflatır; ki bu da tırnakları kırılmaya ve bölünmeye daha yatkın bir hale getirir.  
Gmyrek’in bir başka tavsiyesi de tırnakların banyo yaptıktan sonra kesilmesi. Tırnaklarınız, duştan sonra daha yumuşak olacaktır ve kırılma ya da yıpranma ihtimali azalacaktır.  
2. Kütikülleri KESMEYİN.
Kütikülleri kesmek, birkaç gün boyunca tırnaklarınızın bakımlı görünmesini sağlayabilir, ancak kütikülleri kestiğinizde deri düzensiz bir biçimde büyür ve kısa bir süre içerisinde de bakımsız görünmeye başlar. Yanı sıra kütikül derisi tırnakları bakteriye karşı koruduğundan, onları kesmek, tırnaklarınızın kötü görünmesine yol açacak bir enfeksiyona da kapı aralayabilir.  
Büyümüş kütiküller için daha iyi bir çözüm önerimiz var: Parmaklarınızı ılık suda bekletin ve yumuşak bir havlu yardımıyla kütikülleri yavaşça itin.  
3. Tırnaklarınızı, banyodan önce TÖRPÜLEYİN.   
Kesmenin tersine, tırnakları kuruyken törpülemek daha iyidir. Islak tırnaklar, daha yumuşaktır ve dolayısıyla törpüleme esnasında bükülmeye ve kırılmaya daha yatkın olurlar, diyor Kyees.
4. Tırnaklarınızı dipten TÖRPÜLEMEYİN ya da KESMEYİN.  
Tırnaklarınızı gereğinden fazla törpülemek ya da kesmek, kemirilmiş gibi görünmelerine yol açar. Tırnaklarınızı kısa tutabilirsiniz, ancak uçlarda en azından küçük de olsa beyazlık kalmasına dikkat edin. Bu uzunlukta olunca, günlük aktivitelerinizi gerçekleştirirken tırnaklarınız size rahatsızlık vermez (ya da sevdiğiniz birine dokunduğunuzda tırnaklarınızla onun canını yakmazsınız), ama yine de onlar gibi siz de daha güzel görünürsünüz.  
5. Tırnaklarınızı PARLATIN.
Tırnaklarınızda hoş bir parlaklık elde etmek için, ojeye – ya da ojenin o bıktırıcı uzunluktaki kuruma süresine katlanmaya – gereksiniminiz yok. Bunun yerine, çift yönlü bir parlatıcı törpü kullanın. “10 parmağı birden yapmak, yalnızca birkaç dakikanızı alacaktır,” diyor Kyees. Önce sert, dokulu kısımla çıkıntıları yumuşatın. Daha sonra, yumuşak, düz kısımla parlaklık elde edene kadar tırnaklarınızı törpüleyin. Ancak parlatıcı törpüyü haftada bir kereden fazla kullanmayın. Sık uygulama, tırnak plakasını inceltebilir.
6. Sıradan losyonları KULLANMAYIN.
Bu tavsiye, akla aykırıymış gibi gelebilir, ancak bazı ucuz losyonlar alkol içerdiğinden, tırnak ve kütikülleri kurutabiliyor; ki bu da onların bakımsız görünmelerine yol açıyor, diyor Gmyrek.
Kütikül yağı, tırnakları ve tırnak çevresindeki deriyi nemlendirir ve kötü görünmelerini engeller, diyor Kyees. Sabahları kalktıktan sonra ve akşamları yatmadan önce her tırnağa birer damla damlatın ve o bölgeye masaj yaparak yağı yedirin. Bir dakika sonra deri ve tırnaklarınız yağı emmiş olacaktır. Daha sonra da kalan yağı silin.  
7. Ev işi yaparken eldiven KULLANIN.  
Temizlik deterjanları ve kimyasalları, tırnakları hassaslaştırıp kurutabilir. Benzer biçimde, tırnakların devamlı ıslanıp kuruması da, onları kırılmaya yatkın hale getirebilir, diyor Gmyrek. (Eldivenler, yalnızca tırnaklarınızı değil, aynı zamanda ellerinizi de sert kimyasallardan korur.)
8. Tırnak tabakanızı SOYMAYIN.
Eğer özel bir gün için tırnaklarınızı boyamışsanız, boya soyulmaya ya da dökülmeye başlar başlamaz, aseton içermeyen bir oje çıkarıcıyla boyayı çıkartın. Dağılmış oje yalnızca kötü görünmekle kalmaz, aynı zamanda ojeyi soymanız konusunda sizi cesaretlendirir de. Böyle yapmak ise, ojeyle birlikte tırnağınızın üst tabakasının da soyulmasına neden olabilir; ki bu da tırnak plakasının yassı görünmesine yol açar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder